„Aš nustebau, kad nustebau, kad motinystė yra sunki” – Zsófia Szilágyi

Balandžio pirmą dieną, Vilniaus Forum Cinemas Vingio kino klube, Ergo kino salėje aš moderavau diskusiją su “Kino pavasaryje” rodyto filmo “Viena diena” režisiere Zsófia Szilágyi ir Aiste Jūre iš tinklaraščio “Ū ilgoji”.  Mums vertėjavo Modesta Liugaitė Černiauskienė. 

Diskustavome apie tai, kodėl gi neturime susiformavusios tradicijos kalbėjimo ir vaizdavimo motinystės ir tėvystės – kas tai lemia? Ar įmanoma šiuolaikinėje motinystėje sustoti, kaip ragina festivalio šūkis #kaisustoji? Kaip išvengti susvetimėjimo pačios šeimos viduje, esant dideliam gyvenimo greičiui? Kodėl egzistuoja skirtingi rūpinimosi vaikais lūkesčiai moterims ir vyrams? Galiausiai, kaip sakė režisierė, kodėl šis filmas negalėjo būti dokumentinis? 

Režisierė minėtame filme pasakoja trijų vaikų mamos Anos istoriją, teisingiau – tik vieną jos dieną. Kamera, dažnai laikoma nuleistos rankos lygyje, fiksuoja visus smulkius Anos darbus; rodoma ne tik fizinė motinos ištvermė, bet ir emocinis/mentalinis krūvis, kurio reikalauja motinystė. Filme nemažai garsinio triukšmo, miesto skubos, neatidėliotinų vaikų poreikių – tokioje situacijoje nelieka vietos kitiems svarbiems reikalams, ypač sutuoktinių. Taigi, filmo centre šiandieninė motinystė susiaurėjusioje branduolinėje šeimoje, kai pagalbos iš išorės nedaug, ir privalai kliautis tik savo vidiniais resursais.

Dieną prieš diskusiją, klausimų-atsakymų sesijoje iš auditorijos buvo pateiktas klausimas režisierei, kaip išspręsti “Anos problemą”. Režisierė atsakė, kad jei žinotų atsakymą, tokio filmo nestatytų.

Dažnai režisierės klausia, ar filmas sukurtas remiantis jos asmenine patirtimi. Režisierė atsako, kad pati vaikų neturi, tačiau filmo problematika kilo stebint artimiausią aplinką ir drauges – jų veidus, gyvenimą, veiksmus.

Mūsų pokalbis buvo transliuojamas, bet taip pat jį įrašėme ir galite išgirsti podkaste “Ryšys” arba platformoje “15minKlausyk”.

Keletas jos citatų: 

“Labai gaila, kad nemielai kalbame apie tuos klausimus, kurie susiję su motinyste: nėra ten viskas taip suprantama ir aišku. Aš esu įsitikinusi, kad labiau reikėtų kelti motinystės problemas“.

“Visuomenėje yra nusistovėjusios tokios griežtos normos ir toks griežtas požiūris – visi labai gerai žino, kas yra normalu, o kas – ne. Aš norėjau parodyti ne tai, kaip visuomenė įsivaizduoja, bet iš kitos pusės – motinystę „iš vidaus“.

“Aš nustebau, kad nustebau, kad motinystė yra sunki”.

Nuotrauka: iš “Kino pavasario” archyvo.

576xAuto_Zsofia-Szilagyi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star